*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Çankaya RAM’a Girişte Sözde Bir Rampa Var Yokuşlu Engel  (Okunma sayısı 840 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Çankaya RAM’a Girişte Sözde Bir Rampa Var Yokuşlu Engel
« : Eylül 25, 2017, 06:18:49 ÖÖ »
Çankaya RAM’a Girişte Sözde Bir Rampa Var Yokuşlu Engel

Bu fotoğraflar...Doğuştan spastik engelli Oğuz Mucurluoğlu’ndan geldi.

YER: Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Çankaya Rehberlik ve Araştırma Merkezi(Çankaya RAM).

Oğuz Mucurluoğlu, ‘özel eğitim alabilir’ raporu için annesiyle birlikte Çankaya RAM’a gitmiş.

Girişte, akülü arası için bir rampa var.

Ama.

Sözde rampa.

Bir kere çok dik.

Akülü araba sığmayacak kadar dar, dönüş yapma manevrası kısıtlı.

*

Durum böyle olunca, Oğuz Mucurluoğlu içeri girememiş.

Annesi işlemleri halletmiş, evrakları dışarı çıkarmış.

Oğuz da imzalamış.

*

Yaşadıklarını Okur Köşesi’ne yazan Oğuz Mucurluoğlu şunları kaydetmiş:

İÇERİDE İŞLEM DIŞARIDA İMZA

“Çankaya Rehberlik ve Araştırma Merkezi, yakın zamanda Balgat’taki yerinden Yıldız’a taşındı. Burası, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan resmi devlet kurumlarımızdan biri. Modern binada daha rahat hizmet vereceğini düşündüğüm merkeze ilk gidişimde, absürt bir manzarayla karşılaştım. Çünkü, merkeze engelli erişimi daha girişte yoktu. İşlemlerimi halletmek üzere merkeze giren annem, engelli rampasının işlevsel olmadığını söylemiş. ‘İlerleyen zamanda alternatiflerin yapılacağı’ yanıtını almış. Yapılan işlem bana ait olduğu için annem bir görevliyle dışarı çıktı, yanıma geldiler. Gerekli olan imzaları attım ve işlemi bitirdik.

Aklımın almadığı sorular şunlar:

* Özellikle sağlık ve eğitim alanındaki devlet kurumlarının bina yerleşkeleri neden taşınmadan önce sorunsuz hale getirilmez?

* Engelliler neden hâlâ yok sayılır, görmezden gelinir ve yaşamlarında mücadele etmek durumunda bırakılırlar?

RECEP AKDAĞ TALİMAT VERMİŞTİ

Oğuz Mucurluoğlu daha önce de Gazi Osman Paşa Aile Sağlığı Merkezi’ne engelli rampası olmadığı için ulaşamadığını yazmış, dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatı üzerine harekete geçen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, aile sağlığı merkezinin girişine engelli rampasının konulmasını sağlamıştı.

22.09.2017 - Hürriyet

Anahtar Kelimeler :  Araştırma Merkezleri tarafından söz konusu kişinin özel eğitime ihtiyacı olup olmadığı belirlenir. Bu kurumdan alınan belgenin özel eğitim için uygun görülmesi halinde kayıt