*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Öğretmen Sevgisini Dokunarak ve Duyarak Hissedebiliyorlar  (Okunma sayısı 1398 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Öğretmen Sevgisini Dokunarak ve Duyarak Hissedebiliyorlar
« : Kasım 25, 2013, 03:38:43 ÖS »
Öğretmen Sevgisini Dokunarak ve Duyarak Hissedebiliyorlar

Bir öğrencinin öğretmeniyle kurduğu sıcak bağ, o çocuğun dünyasına bir ömür sirayet edebilir.

Hele ki bu çocuk dünyayı sadece dokunarak ve duyarak hissedebiliyorsa. Bursa Yıldırım Gülhanım Karasu İlköğretim Okulu görme engelliler sınıfı öğrencileri, kendilerine adeta göz olan öğretmenlerini çok seviyor. Öğretmenlerinin kendileri için gösterdiği fedakârlık ve gayrete; çalışkanlıklarıyla cevap veren minik görme engelliler ‘Seni görmesem de çok sevdim öğretmenim’ derken, eğitimcilerine farklı bir duyguyu yaşatıyor. Görme engelliler sınıfında 3 yıldır öğretmenlik yapan Özcan Yelbey, yaşadıkları zorluklara rağmen işini çok sevdiğini anlatıyor. Öğrencilerinin sosyalleşmesini sağlamak için çaba harcadıklarını söyleyen Yelbey, “Amacımız onların hayata uyumunu sağlamak, onları topluma kazandırmak ve toplumdan dışlanmalarını önlemek.” diyor. İşini severek yapmanın önemine değinen Yelbey, en büyük sorunlarını öğrencilerinin aşırı duygusal olması olarak özetliyor. Yelbey, “Çocuklar çok duygusal olduğu için öğretmenlik bir kenara, biraz da psikolojik danışman gibi oluyorsunuz. Ancak bütün zorluklara rağmen onlara ders vermek benim için de bir gurur. Onların da beni sevdiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullanıyor.

İki aydır aynı okulda birinci ve ikinci sınıflara ders veren Sevcan Eren de, öğrencilere sevgi gösterip, duygusal yaklaştıklarını belirtiyor. Eren, “Zaten bu iş sevgisiz olmuyor. Onların sevgi ihtiyaçlarını hissediyorsunuz.” diyor. Öğrencileri ile en önemli iletişim araçlarının ses olduğunun altını çizen Sevcan Eren sözlerine şöyle devam ediyor: “Öğrencilerimle iletişimim sesle oluyor, dokunarak hissederek, birbirimizi hissederek, birbirimizin sesi ile iletişim kuruyoruz. Bazen annelerinden daha çok beraber vakit geçiriyoruz. Sabahları derse girerken mümkün olduğunca coşkulu, sevgi dolu ses çıkarmaya çalışıyorum. Çünkü onlar yalnızca sesle anlaşabiliyor.” Görme engelli minik öğrenciler ise öğretmenlerini çok sevdiklerini söylerken, şöyle konuşuyor: “Öğretmenlerimiz derslerimize yardımcı oluyor. Öğretmenimi dünyalar kadar seviyorum.”-Zaman

Anahtar Kelimeler : Salgına dönüşen bir sorun Kronik böbrek hastalığının (KBH), ülkemizde salgın haline dönüşmüş