*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: SORU ARŞİVİ DÜŞÜKLER  (Okunma sayısı 791 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
SORU ARŞİVİ DÜŞÜKLER
« : Aralık 30, 2017, 05:19:19 ÖS »
SORU ARŞİVİ DÜŞÜKLER

Soru 

Düzensiz adet dönemi geçirmeme rağmen evliliğimin 3.ayında hamile olduğumu gebelik testi sonucunda öğrendim ve bir hekime kontrole gittim. Ultrasonda gebeliğin 4.haftasında olduğum anlaşıldı ve 2 hafta sonra bebeğin kalp atışlarının dinlenilmesi için gittiğimde kalp atışı alınamadığından 10gün sonra bir daha gelmem söylendi . Sonuç olarak 7.5 haftalık hamile iken kanamam oldu ve acilen doktora gittiğimde gebeliğin sona erdiğini ve acil kürtaj olmam gerektiğini söylediler ve ertesi gün bebek alındı. Sormak istediğim 7-8 hafta karın ağrısı çekerek geçirdiğim gebelik döneminin bu sonucu doğurması ağrılarla ilişkili olabilir mi ve şu an çocuk sahibi olmak isterken tekrar böyle bir sorun çıkabilirmi? Yaşım 25 ve tekrar hamile kalmaktan birazcıkta korkuyorum yaşadıklarımdan sonra. Ne tavsiye edebilirsiniz?

Cevap

Düşüğün en önemli belirtisi kanamadır, ancak bazen öncesinde uzun süren ağrı dönemleri de olabilir.

Bir kez düşük yapmış olan bir bayana önereceğimiz fazla birşey yok. Zira tanısı konmuş gebeliklerin yaklaşık %15'i düşükle sonuçlanıyor ve bu bayanların çok büyük bölümü düşük sonrasında hiçbir tedavi görmeden de sağlıklı bebek sahibi olabiliyorlar. Tedavi edilmesi gereken anemi (kansızlık) gibi bir sorununuz yoksa kendinizi psikolojik olarak hazır hissettiğinizde gebe kalın. Eğer bu gebelik de düşükle sonuçlanırsa o zaman olumsuz bazı şeyler düşünmek ve tetkikler yapmak gerekebilir. Tek bir düşük bu zahmetli ve pahalı tetkiklerin yapılması için yeterli bir neden değil.