*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Çocuklara Engel Yok Projesinin Amaçları  (Okunma sayısı 795 defa)

Çevrimdışı kayseriengelliler

• Administrator
  • Hero Member
Çocuklara Engel Yok Projesinin Amaçları
« : Haziran 12, 2015, 01:27:57 ÖS »
Çocuklara Engel Yok Projesinin Amaçları

Engelli bireylerin yaşam koşullarını belirleyen göstergeler daha çok sosyokültürel ve ekonomik yaşam koşulları olmaktadır.

Engellilerin genel sosyokültürel yaşam koşulları; Engelli bireyin.

Cinsiyeti, Yaşı, Yerleşim bölgesi ve yaşadığı yer.

Sosyal çevresi, sosyal ve kültürel ilişkileri.

Aile yapısı.

Konut durumu, Eğitim hakkından yararlanma düzeyi ve biçimi, karşılaştığı sorunlar, Sağlık hakkından yararlanma düzeyi ve biçimi, karşılaştığı sorunlar.

Sosyal yardımlardan yararlanma durumu.

Sosyal yaşama katılma koşulları ve biçimleri, karşılaştığı sorunlar.

Sosyal yaşam aktivitelerine erişilebilirlik, karşılaştığı sorunlar.

Olarak açıklanabilir.

ÇALIŞMANIN TEMEL AMACI

Antalya'da ikamet eden 9-15 yaş arası bedensel engelli ve görme engelli, bireylerin ve bu bireylere refakat eden/bakımını üstlenen kişilerin eğitim, sağlık ve sosyal yaşama katılım düzeyleri ve karşı karşıya kaldığı problemlerin tespiti, çözümü ile ilgili kuruluşların dikkatinin çekilmesi, öneriler sunulmasıdır. Bu çalışmanın sonunda elde edilen veriler sosyokültürel göstergeleri ve genel sosyal yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilebilme düzeylerini içermektedir.

ÇALIŞMANIN ALT AMAÇLARI

Alt amaçlar olarak ise aşağıdaki değişkenlerin durumu araştırılmıştır;

1.a.Araştırmanın örnekleminde yer alan engelli bireylerin demografik bilgileri; Cinsiyet, Yaş, Engel durumu.

Engel oluşum nedeni.

Kullanılan destek araçlar.

Eğitim düzeyi.

Yaşadığı yer.

Aile sosyal durumu.

Kardeş sayısı.

Engelli bireyin yaşadığı evin geçiminin kim tarafından sağlandığı.

1.b. Araştırmanın örnekleminde yer alan engelli bireylerin sosyo-kültürel bilgileri; Sinemaya gitme, Sinemaya gitme sıklığı, Sinemaya kiminle gidildiği, Sinemaya gitmeme nedenleri.

Nasıl düzenlemelerin sinemaya gitmelerini kolaylaştıracağı ya da sıklığını arttıracağı.

Konsere gitme, Konsere kiminle gidildiği Konsere gitmeme nedenleri.

Nasıl düzenlemelerin konsere gitmelerini kolaylaştıracağı ya da sıklığını arttıracağı, Spor yapma, Hangi spor türünü yaptıkları.

Nerede spor yaptıkları, Spor yapmama nedenleri.

Nasıl düzenlemelerin spor yapmalarını kolaylaştıracağı ya da sıklığını arttıracağı, Alışveriş vapnıa, Alışverişe kiminle gidildiği.

Nerede alışveriş yapıldığı, Nasıl düzenlemelerin alışveriş yapmalarını kolaylaştıracağı ya da sıklığını arttıracağı, Kuruluşlardan destek alma durumu, Hangi kuruluşlardan destek alındığı, Alınan desteğin kapsamı,

2.a.Araştırmanın örnekleminde yer alan engelli bireylere refakat eden/bakımını üstlenen kişilerin demografik bilgileri;

Cinsiyet, Yaş, Refakat ettikleri/bakımını üstlendikleri engelli bireye yakınlık durumu, Eğitim düzeyi.

Yaşadıkları yer.

Mesleki durum.

İkametgâh sahipliği durumu.

Kira düzeyi.

Otomobil sahibi olma durumu.

Otomobil engelli uyumluluk durumu, Esenlikler Dilerim. / Uğur Kaya

01.06.2015 - antalya gazetesi

Etiketler: eder Ne büyük bir güç olurdu böylesi bir desteği arkamıza alabilsek Burdan davet ediyorum herkesi sembolik bir organ bağış kampanyasına her beğeni bir bağış olsun umuduyla
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri

Engelsiz Bir Dünya için  Bizde VARIZ Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri