*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Erzurum'da Engelli Yaşam Merkezi En Büyük Eksiklik  (Okunma sayısı 935 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Erzurum'da Engelli Yaşam Merkezi En Büyük Eksiklik
« : Şubat 08, 2017, 03:44:47 ÖS »
Erzurum'da Engelli Yaşam Merkezi En Büyük Eksiklik

Erzurum’da engelli yaşam merkezi kurulması noktasında yerel yönetimlerin biran önce harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, Bu konuda yerel yönetimlerden destek alamadıklarını söyledi.

Yaşarbaş,” Otizmli çocuklarımızı hayata kazandırmak adına elimden gelen her türlü gayreti gösteriyorum. Erzurum’da insanlar çocukları tedavi ettirmek için şehir dışına götürüyor. Çocuklarını saklayan aileler bile var. Bizim amacımız bu ailelerle temasa geçmek. Onlarla ilgilenmek, onların sorunlarını Erzurum’da çözmek. Tek isteğimiz Erzurum’da engelli yaşam merkezi kurulması noktasında yerel yönetimlerin biran önce harekete geçmesi lazım. Bu konuda yerel yönetimlerden destek alamıyoruz.  Otizmli çocukların mutlaka eğitim sistemi içinde yer almaları gerekiyor.  Otizmli çocukların mutlaka eğitim sistemi içinde yer almaları gerekiyor. Çünkü eğitim, otizmli birey için her şeyden önce tedavi anlamına geliyor.  İmkânlarımız kısıtlı ama en iyisini yapmak için çaba gösteriyoruz. Dernek Olarak Taleplerimiz dernek merkezimizin bir odası eğitim sınıfı olacak. Doğu Anadolu’nun merkezi olan Erzurum ilimizde Otizmli ve Down Sendromlu çocuklarımız için Konya Belediyesi tarafından yapılan Otizm ve Down Yaşam Merkezinin Erzurum’da da yapılmasını istiyoruz. Bu merkezin Doğu Anadolu’da ilk ve tek olarak hem ilçeler hem de çevre illerden gelen çocukların eğitimi sağlanarak özel çocuklarımızın gelişimine ve eğitimine destek olacaktır. Normal çocuklara yapılan etkinliklerin özel çocuklarımız için de yapılmasını istiyoruz. ” diye konuştu

BAŞKANI NAZAN YAŞARBAŞ, YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR.

Dernek merkezinin küçük olması ve kirasının yüksek olması konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirten Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, yetkililerden bu konuda destek istediklerini söyledi.

Yaşarbaş,”Dernek merkezimizin küçük olması ve kirasının yüksek olması konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Derneğimizde faaliyetlerimizi daha rahat yapmada ve kirası konusunda dernek yeri tahsis edilmesini istiyoruz. Derneğimizin hiçbir yerden maddi desteği bulunmamaktadır. Bu konuda destek istiyoruz. Derneğimizin tanıtım ve bilgilendirme konusunda reklam yapılmasını istiyoruz. Çünkü toplum olarak OTİZM’in ne olduğu bilinmemekte.”

PALANDÖKEN OTİZM DERNEĞİ BAŞKANLIĞI 2014, 2015 VE 2016 YILLARINI DOLU DOLU GEÇİRDİ.

Palandöken Otizm Derneğinin yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, Otizmli çocukları hayata kazandırmak adına ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiklerini söyledi.

Yaşarbaş,” Palandöken Otizm Derneği olarak Eğitimler konusunda  Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Palandöken Otizm Derneği ile birlikte Otizm Paneli gerçekleştirilmiştir. ABD’den Özel Eğitim Uzmanı getirtilerek Erzurum ilimizde Otizm Semineri düzenlendi.  Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve derneğimizle birlikte Otizm de Ergenlik Semineri yapıldı. Tohum Otizm Vakfı ile birlikte ilimizde aileler ve eğitimciler için Otizm Eğitim Seminerleri yapıldı. Dernek merkezimizde aile bilgilendirme eğitimleri yapılmaktadır. Spor: Erzurum Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu ile birlikte spor faaliyeti gerçekleştirildi. Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte spor faaliyeti devam etmektedir. Terapi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın desteği ile çocuklarımız atlı terapi faaliyetine devam etmektedir. Etkinliklerimiz: Anneler günü etkinliğimiz gerçekleştirildi.  Sevgi izi etkinliği gerçekleştirildi. Erzurum da İş Uygulama Eğitim Okulu açılışı gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı gerçekleştirildi. Sami Yusuf konser etkinliği katılımı yapıldı. Erzurum Winterfast etkinliğine katılım sağlandı. Erzurum Spor maçında 2 Nisan Otizm Farkındalığı Etkinliği yaptık. Tortum uzun dere ilçesinde kuş kafesi etkinliği yapıldı.  Yakutiye Ülkücüler Başkanlığı ile birlikte eğlence tertiplendi.  3 Aralık tarihinde engelliler gününe eylem planı başlatılması için Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın düzenlenen törene katılım yaptık.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, İç İşleri Bakanımız Efkan Ala, Milletvekillerimiz Recep Akdağ, İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, Orhan Deligöz ve Kamil Aydın, Erzurum Valisi Altıparmak, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak, İl Emniyet Müdürü, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Gençlik ve Spor İl Müdürü, Erzurum Müsiad Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirildi. “  dedi

08.02.2017 - milletinsesi.com.tr

KAYSERİ TÜRKUAZ İZCİLİK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ DERNEĞİbKAYSERİ TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ DERNEĞİTÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBES